خانه / اخبار / ارزیابی ۸ هزار رشته محل و عدم مجوز به برخی رشته ها
گروه تلگرامی های دانش نمونه سوالات کارشناسی پیام نور
دانشگاه آزاداسلامی

ارزیابی ۸ هزار رشته محل و عدم مجوز به برخی رشته ها

به کانال تلگرامی " های دانش " بپیوندید و از مزایای ویژه برخوردار شوید »جهت عضویت اینجا کلیک کنید
.
ارزیابی ۸ هزار رشته محل و عدم مجوز به برخی رشته هاReviewed by زهرا on Nov 11Rating: 5.0

آغاز ارزیابی ۸ هزار رشته دانشگاه آزاد

به گفته رئیس مرکز دانشگاه آزاد: تا کنون ۶ هزار و ۵۰۰ رشته محل مورد ارزیابی قرار گرفته  که  ارزیابی ۸هزار رشته محل تحصیلات تکمیلی این دانشگاه  تا پایان آبان ماه سال جاری به پیان خواهد رسید.

به گزارش اخبار دانشگاه آزاد hidanesh.ir  شب گذشته در نشست مطبوعاتی که در نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات برگزار شد، مجتبی علوی فاضل خاطرنشان کرد: فعالیت فوق العاده ای که دانشگاه آزاد در جداسازی و ارزیابی رشته‌های تحصیلات تکمیلی آغاز شده است بخاطر همین امر پایش، ممیزی و ارزیابی همه رشته های کارشناسی ارشد، دکترای تخصصی دانشگاه آزاد در دستور کار قرار داده شده  که تاکنون رشته های  ۲۵ استان کشور مورد ارزیابی قرار گرفته است.

ارزیابی ۸ هزار رشته محل تا آخر ماه و دلیل عدم مجوز رشته ها

رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی، دارا بودن اعضای هیات علمی برای یک رشته در هر واحد دانشگاهی را مهمترین شاخصه های ارزیابی اعلام و اظهار امیدواری کرد که چراغ راه توسعه آینده مانتایج این ارزیابی‌هاست و اگر در این بین نقصی وجود داشته باشد با جذب هیات علمی برای رفع این نواقص اقدام می شود.

آغاز ارزیابی ۸ هزار رشته محل تحصیلات تکمیلی

ایشان تاکید کردند: در ۳۱ استان کشور ۸ هزار رشته محل تحصیلات تکمیلی را باید ارزیابی کنیم که تا به امروز این کار در ۲۵ استان کشور انجام گرفته و ۶ هزار و ۵۰۰ رشته محل مورد ارزیابی قرار گرفته است. امیدواریم تا آخر آبان ماه این ۸ هزار رشته محل را هم ارزیابی کنیم.

علوی فاضل یادآور شد:ارزیابی رشته ها سه دسته هستند: اول اینکه رشته هایی که واجدشرایط ایده آل هستند انتخاب می شوند، دوم رشته هایی که بیشترین شرایط را دارندکه لازمه این امر هم با جذب یک عضو هیات علمی، به این شرایط  والا می رسند و سوم، رشته هایی که لازمه یک برنامه شش ماهه با شرایط ایده آل هستندباید مرتبط با عضو هیات علمی باشند.

عدم مشکل در برگزاری مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص قانونی بودن پذیرش‌های دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: این دانشگاه همیشه، تمام پذیرش‌ها را با مجوز وزارت علوم و در گروه علوم پزشکی با هماهنگی‌ و نظارت وزارت بهداشت انجام داده و همه مورد تائید است. به گفته سرپرست وزارت علوم، دکتر نجفی در ۱۷ شهریور ماه طی جلسه ای گفت:  تعداد کل پذیرش دکتری سال ۹۴-۹۳، ۱۲ هزار نفر می باشد.

کسی حق ندارد خدشه ای به مدارک دانشگاه آزاد وارد کند

علوی فاضل ادامه داد:  با توجه به فضاسازی رسانه‌ای که صورت گرفت، ۱۸ آبان مجدد جلسه‌ای تشکیل شد و پذیرش ۱۲ هزار نفر در دکتری و کارشناسی ارشد مجدد مورد تائید طرفین قرار گرفت. بنابراین براساس قوانین، مدارک فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی مورد تائید است و کسی حق ندارد خدشه‌ای به مدارک این دانشگاه وارد کند.

پذیرش بدون آزمون  ۹۷ درصد دانشجویان در مقطع کاردانی و کارشناسی

وی در ادامه یادآوری کرد:۹۷ درصد رشته محل هایی که بدون آزمون پذیرش می شوند در دوره کاردانی و کارشناسی می باشد که در حال حاضر ۵۰۰ هزار صندلی خالی در مقطع کاردانی و کارشناسی وجود دارد که برای تمام این ۵۰۰ هزار نفر، استاد، کلاس و فضای آموزشی مهیاست که همه بدون استفاده مانده است و بر همین دلیل بخشی از این ظرفیت‌ها را با دوره‌های تحصیلات تکمیلی جبران می‌کنیم.

بیشترین و کمترین رشته های مورد تقاضای دانشگاه آزاد

رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص اینکه بیشترین رشته‌ها که بدون متقاضی هستند، در کدام گروه قرار می‌گیرند، گفت: در گروه علوم پایه رشته‌های شیمی، فیزیک و ریاضی، در گروه منابع طبیعی، کشاورزی، برخی از رشته‌های علوم انسانی مانند تاریخ، جغرافیا و باستان‌شناسی کمترین تقاضا را دارند و در رشته‌های گروه علوم پزشکی حتی در مقطع کاردانی با بیشترین تقاضا مواجه بوده ایم و در رشته هنر نیز محدودیت ظرفیت داریم.

بورسیه دانشجویان دکتری در برخی رشته ها و شرط پذیرش دانشجو

وی در ادامه صحبتهای خود به بورسیه کردن و جذب آنان دانشجویان رشته دکتری اشاره کرد و همچنین  در خصوص دکتری پژوهش‌محور نیز گفت: دور اول حدود هزار نفر بعد از انجام مصاحبه و ارزیابی‌های معدل پذیرش شدند که شرط معدل در رشته‌های علوم انسانی ۱۸ و در سایر رشته‌ها ۱۷ است.

منبع: های دانش

باکس دانلود

گروه تلگرامی های دانش نمونه سوالات کارشناسی پیام نور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>