جستجو

منبع مورد نظر خود را جستجو کنید

اعمال قانون جدید دکتری در آزمون اسفند ماه سال جاری ۹۴ تغییر نمی یابد

اعمال قانون جدید دکتری در آزمون اسفند ماه سال جاری 94 تغییر نمی یابدReviewed by زهرا on Dec 28Rating: 5.0

قانون جدید دکتری تغییر نمی یابد

در پاسخ به دغدغه داوطلبان آزمون دکتری سال ۹۵، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور بیان کرد: تغییرات قانون دکتری شامل آزمون اسفند ماه سال جاری ۹۴ نخواهد شد.

به گزارش اخبار پیام نور hidanesh.ir ابراهیم خدایی اظهار داشت: در اسفند ماه سال جاری ۹۴  که آزمون دکتری نیمه متمرکز برگزار خواهد شد برای ورودی مهر ۹۵ است و از آنجا که در قانون جدید سنجش و پذیرش دانشجو آمده است تغییرات باید حداقل یکسال قبل اطلاع رسانی شود، این آزمون شامل تغییرات جدید مصوبه مجلس نخواهد بود.

 اعمال قانون جدید دکتری در آزمون اسفند ماه سال جاری ۹۴ تغییر نمی یابد

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: داوطلبانی که در حال حاضر می خواهند برای آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۵ ثبت نام کنند، مطمئن باشند که ثبت نام براساس ضوابط دفترچه ثبت نام که منتشر شده است، انجام می یابد.

خدایی گفت: سازمان سنجش تغییرات آزمونی را برای آزمون آبان ماه سال ۹۵ و ورودی های سال ۹۶ اعلام خواهد کردو این زمانی است که قانون ابلاغ شده است.

به گفته ایشان بر اساس ضوابط فعلی ورودی های سال ۹۵  پذیرش می شوند و اگر مراحل تصویب قانون طی و قانون نهایی گردد،حتما تغییرات جدید آن برای ورودی های سال ۹۶ قابلیت اجرایی خواهد داشت.

در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در روز یکشنبه ۲۲ آذر ماه سال جری ۹۴ کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور به تصویب رسیده است.

نمایندگان با ۱۰۴ رای موافق ۷۱ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در مجلس با کلیات این طرح موافقت کردند. با تصویب نهایی این طرح، آزمونی واحد برای تحصیلات دوره‌های تکمیلی ارشد و دکتری برای دانشگاه‌های آزاد، پیام‌نور و سراسری برگزار می‌شود.

ماده ۵ این طرح به شیوه جذب دانشجوی دکتری می پردازد که در ابتدا پس از تصویب کلیات برای بررسی بیشتر به کمیسیون آموزش بازگشت و پس از نهایی شدن نظرات کارشناسی در صحن علنی و جلسه روز یکشنبه ۶ دیماه  سال جاری ۹۴ به تصویب نمایندگان رسید.

بر این اساس، سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته بر حسب هر یک از شیوه‌های (آموزشی، پژوهشی و پژوهش‌محور) به شرح زیر انجام می‌ گیرد:

الف- دکتری پژوهش محور:

سنجش و پذیرش برای دوره‌ دکتری ناپیوسته پژوهش‌محور بر اساس معیارهای زیر انجام می‌شود:

۱-مصاحبه علمی و بخش عملی ۳۰ درصد

۲- سوابق آموزشی پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد

۳-   آزمون‌های متمرکز ۳۰ درصد

۴-  تهیه طرح‌واره ۲۰ درصد

ب-دکتری آموزشی پژوهشی سنجش و پذیرش برای ورود به دوره دکتری ناپیوسته آموزشی پژوهشی بر اساس معیارهای زیر صورت می‌گیرد:

۱- مصاحبه علمی و سنجش عملی ۳۰ درصد

۲- سوابق آموزشی و پژوهشی و فناوری ۲۰ درصد

۳- آزمون‌های متمرکز ۵۰ درصد

بر اساس تبصره ۱ این ماده، برگزاری آزمون‌های متمرکز زیر نظر هر یک از درمان و آموزش پزشکی، وزارتخانه‌ها و از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور و مرکز سنجش آموزش وزارت بهداشت، برگزار می‌شود.

شورای سنجش و پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی می‌تواند با لحاظ بند (ت) ماده ۱ از ظرفیت دانشگاه‌های کشور اعم از دولتی و غیردولتی در برگزاری آزمون متمرکز استفاده نماید.

همچنین طبق تبصره ۲ این ماده، در چارچوب آمایش هر یک از وزارتخانه‌ها مکلفند آموزش عالی کشور سالانه نسبت به تعیین سقف ظرفیت مجاز پذیرش دانشجو برای تمامی رشته‌محل‌های مورد تایید شورای گسترش، خود اقدامنمایند.

علاوه بر این طبق تبصره ۳، طرح‌واره دکتری پژوهش‌محور باید  به تصویب دستگاه اجرایی ذیربط رسیده باشد و در جهت رفع یکی از مشکلات ملی برآید.

همچنین طبق تبصره ۴ این ماده شورای سنجش و پذیرش دانشجو می‌تواند هر سه سال یکبار نسبت به اضافه کردن معیارهای دیگر و تعدیل حداکثر ۱۰ درصد معیارهای موجود اقدام کند. زمان اعلام این تغییرات حداقل یک سال پس از اعلام عمومی آن است.

 

منبع : های دانش

برچسب‌ها, , , , , , , ,