خانه / اخبار / رشته راهنمایی و مشاوره مقطع روانشناسی از کنکور سال ۹۵ حذف شد
گروه تلگرامی های دانش نمونه سوالات کارشناسی پیام نور
حذف رشته مشاوره از کنکور 95

رشته راهنمایی و مشاوره مقطع روانشناسی از کنکور سال ۹۵ حذف شد

به کانال تلگرامی " های دانش " بپیوندید و از مزایای ویژه برخوردار شوید »جهت عضویت اینجا کلیک کنید
.
رشته راهنمایی و مشاوره مقطع روانشناسی از کنکور سال 95 حذف شدReviewed by زهرا on Jan 5Rating: 5.0

حذف رشته مشاوره از کنکور سال ۹۵

به گفته رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول از حذف رشته مشاوره در مقطع کارشناسی خبر داد و گفت: در کنکور سال ۹۵ این رشته حذف شد و فقط دانشگاه فرهنگیان این رشته را ارایه می دهد.

به گزارش اخبار پیام نور hidanesh.ir علی فتحی با اشاره به حذف رشته کارشناسی مشاوره بیان کرد: براساس مصوبه کارگروه روانشناسی شورای تحول علوم انسانی، دوره کارشناسی مشاوره همانند سایر گرایش های روانشناسی مثل کارشناسی روانشناسی صنعتی سازمانی، کارشناسی روانشناسی بالینی، کارشناسی روانشناسی عمومی و غیره در هم ادغام شده و همه دانشجویان ملزم به گذراندن  یک برنامه و آن هم کارشناسی روانشناسی بدون گرایش در مقطع کارشناسی هستند.

 رشته راهنمایی و مشاوره مقطع روانشناسی از کنکور سال ۹۵ حذف شد

وی بیان کرد: کارگروه تصمیم گرفته است که همه دانشجویان در مقطع کارشناسی، دوره روانشناسی بدون گرایش را طی نمایند و همچنین رشته مشاره با توجه به اینکه همپوشانی زیادی با روانشناسی دارد و همان کارهایی را انجام می دهد که روانشناسان انجام می دهند.

رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول اضافه کرد: دانشجویان می توانند در چهار رشته توانبخشی، مشاوره خانواده، شغلی، مدرسه که درحال حاضر وجود دارد در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، ادامه تحصیل دهند.

وی با اشاره به دلایل حذف رشته کارشناسی مشاوره بیان کرد: این رشته به چند دلیل با روانشناسی ادغام شده است، اول اینکه ما در هیج جای دنیا کارشناسی مشاوره نداریم فقط در برخی از جاها مانند کلیساها و فقط برای کسانی که قصد دارند مشاوره ارایه بدهند، یک دوره کارشناسی مشاوره برگزار خواهد شد.

فتحی آشتیانی در دامه گفت: دانشگاه‌های برتر دنیا هیچ کدام کارشناسی مشاوره ندارند، نکته دوم اینکه محتوای مشاور چون متاثر از روانشناسی است و افرادی که می خواهند مشاوره بدهند، باید با روانشناسی آشنا باشند بنابراین تصمیم کارگروه بر این شد که در مقطع کارشناسی فقط رشته روانشناسی ارایه نماید.از همین رو در کنکور سال ۹۵ کارشناسی مشاوره حذف شد و تنها جایی که کارشناسی مشاوره و راهنمایی را دارد، دانشگاه فرهنگیان است که برای وزارت آموزش و پرورش کارشناس مشاوره و راهنمایی تربیت می نماید.

وی اظهار داشت: البته این دانشگاه استثناء است و این رشته در سایر دانشگاه‌های دولتی، پیام نور و آزاد حذف شده و دانشجویان که می خواهند، در رشته مشاوره ادامه تحصیل دهند باید اول کارشناسی روانشناسی را تمام کنند و در مقطع کارشناسی ارشد و  دکتری این رشته را پی بگیرند.

 

منبع: های دانش

تمام شد

باکس دانلود

گروه تلگرامی های دانش نمونه سوالات کارشناسی پیام نور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>