خانه / اخبار / نحوه انتخاب دانشجوی نمونه و اضافه شدن دانشگاه پیام نور و آزاد تغییر یافت
گروه تلگرامی های دانش نمونه سوالات کارشناسی پیام نور
نحوه انتخاب دانشجوی نمونه

نحوه انتخاب دانشجوی نمونه و اضافه شدن دانشگاه پیام نور و آزاد تغییر یافت

به کانال تلگرامی " های دانش " بپیوندید و از مزایای ویژه برخوردار شوید »جهت عضویت اینجا کلیک کنید
.
نحوه انتخاب دانشجوی نمونه و اضافه شدن دانشگاه پیام نور و آزاد تغییر یافتReviewed by زهرا on Jan 4Rating: 5.0

نحوه انتخاب دانشجوی نمونه

به گفته رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، شیوه‌نامه دانشجویان نمونه به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است. و همچنین جوایزی برای این دانشجویان نمونه در نظر گرفته شد.

به گزارش اخبار پیام نور hidanesh.ir در نشست خبری بیست و چهارمین دوره انتخاب دانشجوی نمونه که مجتبی صدیقی سخنران این جلسه بود اعلام کرد: در این شیوه‌نامه ساختار اجرایی جشنواره دانشجوی نمونه ارتقا یافته است.

نحوه انتخاب دانشجوی نمونه و اضافه شدن دانشگاه پیام نور و آزاد تغییر یافت

وی یادآور شد: یک شورای عالی با حضور وزرای علوم، بهداشت، معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تشکیل شده است و در ادامه آن یک شورای سیاستگذاری در سطح دو وزارتخانه علوم و بهداشت برای جشنواره دانشجوی نمونه تشکیل شده که مرکب از معاونان دو وزارتخانه و مدیران مربوطه بوده است. در این آیین‌نامه سعی کرده‌ایم مراحل انتخاب دانشجویان نمونه را شفاف‌سازی کنیم تا هر دانشجویی که شرکت می‌کند بداند که به حق خود رسیده است. همچنین ثبت‌نام دانشجویان از طریق سامانه صورت می‌گیرد و واجدین شرایط از فردا ۱۵ دی‌ماه می توانند اطلاعات خود را بارگذاری کنند.

صدیقی در ادامه گفت: دانشجویان معلول اگر حداقل ۹۰ درصد حدنصاب را با تایید سازمان بهزیستی کسب کنند، ۱۰ درصد به عنوان تشویقی به آنها ارائه شده و می‌توانند امتیاز لازم را برای رقابت در این جشنواره کسب نمایند و همچنین شورای عالی و شورای سیاستگذاری که برای جشنواره تعریف شده در مورد سطح جوایز و تعداد دانشجویان، شورای سیاستگذاری و در مورد چشم‌انداز و راهبردهای کلان شورای عالی جشنواره تصمیم‌گیری می‌نمایند.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تاکید کرد: از سال گذشته انتخاب دانشجوی نمونه دو مرحله‌ای شده است. اول دانشجویان در دانشگاه‌ها انتخاب می‌شوند و بعد این دانشجویان نمونه به وزارتخانه‌های علوم و بهداشت معرفی می‌شوند.

وی افزود: البته امسال سعی شده این کار در سطح وسیعتری انجام شود. سال گذشته این کار به صورت آزمایشی انجام شد و برخی از دانشگاه‌ها حضور نداشتند، اما امسال تمام دانشگاه‌ها و همچنین دانشگاه های پیام نور و آزاد مجاز هستند در انتخاب دانشجوی نمونه شرکت نمایند.

صدیقی در ادامه با در نظر گرفتن جوایز دانشجویان نمونه گفت: جوایز این دانشجویان نیز ارتقا داده شده است و برای دانشجویان نمونه امکان فرصت مطالعاتی به دانشجویان دکتری در خارج از کشور، جوایز نقدی، امکان ادامه تحصیل بدون آزمون در مقاطع بالاتر پیش‌بینی شده است که تمام هزینه‌های فرصت مطالعاتی آن نیز تامین می شود این دانشجویان همچنین به بنیاد ملی نخبگان معرفی خواهند شد.

وی به طراحی نشان و نماد جدید جشنواره دانشجوی نمونه اشاره کرد و گفت: لباس جدید این دانشجویان به گونه ای طراحی شده که در سالهای آینده نیز از همین لباس استفاده شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: لباس دانشجوی نمونه توسط دکتر فرهود مدیر گروه طراحی لباس دانشگاه الزهرا(س) و آرم دانشجوی نمونه توسط استاد اسداللهی مدیر گروه گرافیک دانشگاه تهران طراحی می شود. تندیس این جشنواره هم توسط دکتر فرهود و استاد اسداللهی به صورت مشترک طراحی شده است.

صدیقی در ادامه به شرایط شرکت‌کنندگان در جشنواره دانشجویان نمونه اشاره کرد و گفت: شرایط شرکت‌کنندگان در شیوه‌نامه جدید تغییر کرده که برخی از آنها بدین شرح است. حداقل معدل دانشجویان نمونه در مقطع کارشناسی ۱۶، کارشناسی ارشد ۱۷ و کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری حرفه‌ای ۱۶ است و در دکتری تخصصی معدل دانشجو نباید کمتر از ۱۷ باشد. و دانشجویی که برای مقطع تحصیلات تکمیلی شرکت می‌کند، در مقاطع قبلی خود نیز نباید کمتر از معدل‌های اعلام شده کسب کرده باشند.

صدیقی با بیان اینکه دانشجویان نمونه باید حداقل‌های آزمون زبان اعلام شده را کسب کنند، به امتیازات پژوهشی این دانشجویان اشاره کرد و گفت: در بخش پژوهشی این دانشجویان باید دارای ترجمه و گردآوری کتاب، طرح پژوهشی، تالیف کتاب، اختراع، مقالات، ابداع و نوآوری باشند. همچنین امتیاز دانشجویان در مسابقات و جشنواره‌های علمی در بخش پژوهشی محاسبه خواهد شد. و ۳۰ درصد امتیازات پژوهشی به اختراع و ابداع دانشجویان اختصاص داده شده است و حداکثر نصف سقف امتیازات پژوهشی با مقاله است

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: دانشجویانی می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند که در مقطع کارشناسی ۴ نیم‌سال، در مقطع کارشناسی ارشد دو نیم‌سال و در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته و حرفه‌ای ۶ نیم‌سال و در مقطع دکتری تخصصی حوزه وزارت بهداشت ۲ سال و در مقطع دکتری وزارت علوم آزمون جامع را طی کرده باشند و بیشتر از ۴۰ سال نیز نداشته باشند.

رئیس سازمان امور دانشجویان به امتیازات فرهنگی دانشجویان نمونه اشاره کرد و گفت: فعالیت‌های قرآنی، فعالیت در نهاد و تشکل‌های دانشجویی، عضویت در نهادهای نظارتی، نشریات دانشجویی، تالیف کتاب فرهنگی، فعالیت ادبی و فرهنگی، فعالیت ورزشی و ایثارگری از جمله امتیازات فرهنگی است که در جشنواره دانشجوی نمونه محاسبه می‌شود.

صدیقی به شیوه امتیازدهی دانشجویان اشاره کرد و گفت: برای این دانشجویان یک امتیاز خام و یک امتیاز ترازشده در نظر گرفته شده و امتیاز نهایی بعد از جمع‌بندی مشخص می‌شود.

وی به سهمیه برگزیدگان اشاره کرد و گفت: هر دانشگاه در هر مقطع می‌تواند نفرات برتر خود را در گروه‌های پنج‌گانه علوم پایه، هنر، علوم انسانی، علوم تجربی وفنی مهندسی معرفی کند. که حدنصاب امتیاز ۶۰ امتیاز خواهد بود.

صدیقی به سهمیه افزوده و تشویقی اشاره کرد و گفت: اگر دانشگاهی هر سال دانشجوی برتر کشوری داشته باشد، می‌تواند علاوه بر نفرات اول در هر ۵ گروه، نفرات دوم را هم معرفی کند. در وزارت بهداشت نیز هر دانشگاه می‌تواند در مقاطع پنج‌گانه نفرات برتر هر مقطع را در صورت کسب حدنصاب ۶۰ امتیاز معرفی نماید.

رئیس سازمان امور دانشجویان در ادامه گفت: دانشگاه‌های سطح یک نفرات اول و دوم خود را در هر ۵ گروه و سایر دانشگاه‌ها نیز نفرات اول خود را در هر ۵ گروه می‌توانند معرفی کنند.دانشگاه آزاد و دانشگاه پیام نور می‌توانند سه نفر اول هر گروه را معرفی نمایند.

 در این رابطه بخوانید:

از فردا برای انتخاب دانشجوی نمونه ثبت‌نام آغاز خواهد شد

 

منبع: های دانش

باکس دانلود

گروه تلگرامی های دانش نمونه سوالات کارشناسی پیام نور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>